Jakie sekrety kryje Panama? Monika Wojtkowiak uchyla rąbka tajemnicy

Niespodziewana propozycja, aby w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Panamie polecieć do tego kraju była strzałem w dziesiątkę dla Moniki Wojtkowiak. Ta podróż bardzo zmieniła jej życie, czego efektem jest pierwsza książka „Sekrety Panamy. Spadek”, której bohaterką jest studentka Natalia. Co łączy ją z autorką powieści i o czym jest powieść?

Największa niespodzianka

Półtora roku przed Światowymi Dniami Młodzieży w Panamie Monika Wojtkowiak odebrała zaskakujący telefon. Zaproponowano jej, by wraz z polskimi harcerzami poleciała do Panamy jako tłumacz języka hiszpańskiego. Pisarka na spotkaniu autorskim w warszawskiej chrześcijańskiej kawiarni „Agere Contra” opowiadała, że egzotyczny kraj, który odwiedziła trzy razy, przed, w trakcie i po ŚDM, był dla niej tak dużym odkryciem, iż zainspirował ją do napisania powieści sensacyjno-przygodowej.

Chciałam utrwalić swoje wspomnienia, a także podzielić się nimi z szerszym gronem. Od dawna marzyłam o napisaniu książki, a niespodziewany wyjazd do Panamy okazał się dla mnie największą inspiracją – mówiła autorka.

Spotkanie autorskie Moniki Wojtkowiak, PS. Też tu jestem 😉
fot. Facebook.com/ Wydawnictwo Gotów

Jakie tajemnice skrywa Panama?

Również Natalia bohaterka „Sekretów Panamy” nieoczekiwanie dowiedziała się, że czeka ją podróż do Panamy. Studentka odziedziczyła spadek po dziadku i żeby go otrzymać musiała polecieć na drugi koniec świata. Przez cały czas podróży towarzyszył jej kuzyn Kuba. Po drodze poznała amerykańskiego biznesmena, księdza o indiańskich korzeniach, a także liczne grono Panamczyków. Mieszkańcy kraju położonego między Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym zadziwiali ją swoim podejściem do życia oraz upływającego czasu, niebywałym „luzem”, ale także otwartością na drugiego człowieka. Czy Natalii udało się rozwikłać intrygę, dowiedzieć, jakie tajemnice skrywał jej zmarły dziadek i dostać niespodziewany spadek?

Palcem po książce

Nie zdradzę odpowiedzi na te pytania, ale za mogę wyjawić, że powieść trafnie ukazuje również kontrasty społeczne między bogatą a biedną częścią Panamy. Jeśli marzy Wam się poznać „atmosferę” panującą w tym kraju, jego różnorodność, to tym bardziej zachęcam do przeczytania powieści. Waszym oczom „ukażą się” m.in. stolica Panama City, wioska indiańska, niebezpieczne dzielnice, jedyna autostrada Via Panamericana oraz podmiejska dżungla pełna egzotycznych zwierząt i roślin.

Fabuła to fikcja, ale opisy miejsc oraz sceneria są prawdziwe – mówiła Monika Wojtkowiak na spotkaniu autorskim w Warszawie.

Pisarka wyznała również, że plan książki w jej głowie powstał bardzo szybko, a swoje myśli przelała na papier w 3 miesiące.

Monika Wojtkowiak w Panamie, fot. Facebook.com/ Rysologia

Obrazy rysowane słowami

Autorka ma nie tylko pisarski talent, ale również plastyczny. Podczas pobytu w Panamie robiła notatki za pomocą kolorowych odręcznych rysunków i infografik, które możemy podziwiać w „Sekretach Panamy”, na fanpage Rysologia oraz w miesięczniku Wzrastanie.

Na okładce książki jest napisane, że „podróż w nieznane zmienia na zawsze”, a co w Monice Wojtkowiak najbardziej zmieniło się podczas pobytu na innym kontynencie?

– Przede wszystkim stałam się bardziej otwarta na innych ludzi i ich odmienną kulturę – mówi autorka powieści.

Sekrety Panamy II

 Czy możemy spodziewać się drugiej części przygód studentki Natalii?

– Kontynuacja już powstaje. Myślę, że następny tom „Sekretów Panamy” ukaże się przed  Światowymi Dniami Młodzieży w Portugalii – zdradza powieściopisarka.

Przypominamy, że Święto Młodych odbędzie się w 2022 roku. Przed nami kolejne ŚDM, ale też dalsza część przygód młodej Polki w egzotycznej Ameryce Środkowej. Jestem pewna, że autorka nie odkryła wszystkich sekretów, jakie skrywa przed nami Panama. Czekam na więcej. 🙂

Ps. Gdy tylko dowiedziałam się, że powstała książka o Panamie, w której też i ja byłam na zeszłorocznych ŚDM, to wiedziałam, że bardzo chcę ją przeczytać. Nie tylko tak się stało, ale również pod jej wpływem napisałam powyższy wpis, który także będę mogli przeczytać Czytelnicy “Wzrastania” – dziękuję za tę możliwość i polecam się na przyszłość 🙂

Ja w słoonecznej Panamie ❤️

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top